Photoshop ile Bulutumsu düğmeler

Seçtiğimi z resim bir gökyüzü. Bulutların belirgin olduğu bir bölümü, eliptik seçme aracıyla seçin. Tabii ilk önce, butonu kullanacağınız yerin ne olduğuna bağlı olarak resmin boyutlarını ayarlamayı unutmayın.
Layer ın adı Background ise çift tıklayıp, okeyleyin. Etrafını sildiğinizde, silinen kısmın şeffaf olmasını ancak böyle sağlayabilirsiniz. Ama layer ın bir kopyasını alın, o yedek dursun, daha sonra kullanacaksınız.
Üç boyutlu görüntüyü oluşturacağız. Bunun için, Ctrl (elma) tuşu basılıyken, Layer a tıklayın. Butonu seçili hale getirdiniz. Aşağıya ve sağa yön tuşlarıyla kaydırın. (göz kararı yapabilirsiniz) Select/feather dan 5 değer girin ve select/inverse yapın. Image/adjust/Brightness/Contrast a ulaşın. Üstteki üçgeni sola çekin. İstediğiniz koyuluğa gelince okeyleyin. Yeterli gelmediyse aynı işlemi bir kez daha tekrarlayın.
Işıklı bölge için, üstte anlatılanları tekrar yapacaksınız. Ama bu kez, sola ve yukarıya kaydırın. Brightness/Contrast ta ise üçgeni sağa çekin. Buton üç boyutlu görünüme kavuştu.
Yedek ayırdığımız bulut resmini üste taşıyın. (ya da ne olur ne olmaz diye bir tane daha çoğaltın nasıl olsa 72 piksel, fazla yedek göz çıkarmaz) Butonu tekrar seçili hale getirin. Select/Modify/Contract ta ulaşın. Kenar kalınlığını oluşturmak için 5-10 piksel alanın daralmasını sağlayın. Yetmediyse tekrarlayın. Dışını seçili hale getirip, silin. Buraya da yukarıda anlatılanları tekrarlayın.
Sonuca yaklaşıyoruz. Tekrar küçük olan butonu seçili hale getirin.5-6 değer feather verin ve büyük olan buton layer ındayken Brightness/Contrast tan istediğiniz koyuluğa ulaşın.
İsterseniz böyle bırakabilirsiniz. Tasarımınıza katkısı olacaksa, Ctrl+U (Elma+U) ile alttaki bulutun rengiyle biraz oynayabilirsiniz. En sonunda tüm layerlarý merge komutuyla birleþtirmeniz gerek.