Photoshop ile Mektup Oluşturma

600x600 buyuklugunde bir sayfa açtım. Yapacağım sayfayı 8 e katlayacagımı dusunerek kağıdı 8 esit parça halinde cizmeye karar verdim. Sayfanın üstünde 231x148 büyüklüğünde bir alanı seçip yeni bir layer açarak %5 gri renk ile doldurdum. Bunu kağıdı olusturacak şekilde 8 defa çogalttım ve move ile tasiyarak yerlerine yerleştirdim.

Yeni bir layer açtım. Kağıdın ilke parcasının kenarlarından seçim yaptım.
Mode=mulyiply ayarladım.Paintbrush tool ile (size 100, opacity %25)%25 gri ton renk ile kağıttaki gölgeli yerleri boyamaya başladım. Fazlalıkları eraser tool ile sildim.
Burada bir kağıdı aynı şekilde katlayarak ona bakarak çizersenin çok yardımı oluyor.
Kağıt parçalarının birleşme yerlerini eraser ile hafif silerek yumuşattım.

Kağıdın tüm parçalarının gölgeli yerlerini bu şelikde ayrı layerlere çizdim. Sonra başka bir layerle tüm kağıdı seçerek kağıttaki kırışıklıkları yine aynı şelikde çizdim. Ama bu kez brushı biraz küçülttüm.

Mektubun yazısını mavi renk ile yazdıktan sonra renderledim. Kağıtların gölgelerini yaptığım layerlerin transparence lerini seçim olarak kullanarak yazı layerinin bu kusumlarını %10 koyu bir mavi ile doldurdum. Yazının su yüzünden almış yerini blur tool ve smudge tool ile yaptım.

Yanık yeri çizmek için önce tamamen yanıp gitiş yeri bir layere çizdim (rengi önemli değil çünkü bu layerin seçimini sonuçta kağıdı yok etmek için kullanacağız). Başka bir layere bu layerin seçimini 2 pixel artırarak yanık rengi olan kahve rengi ile doldurdum. Gausina blur ile 4 pixel blur verdim.

Yanık rengi ve yeri haricinde diğer mekttup layerlerini üst üste gelenleri merge yaptım. Böylece 8 kısma ait 8 layerim oldu. Yanık kısma ait layerle yanık rengi layerini de birleştirdim.
Yanıp yok olmuş yeri gösterdiğim layerin seçimiyle mektubun bu parçasındaki yeri sildim. Sol ortadaki yırtık yeri de sildim.

Free transform ile bu kağıt parçalarını biraz eğip büktüm. Ve sonra hepsini birleştirdim.

Son olarak başka bir layerde kağıdın sararmış yerlerini yapmak için bir layeri (Mod=color) opacity=50 ile sarı renge boyadım. Transparency ayarlarını yaptım. İşim bitince bu layeri de mektupla birleştirdim.

İki mektup daha hazırladıktan sonra (Farklı yazılarla) kağıtların boyutlandırma ve rote ayarlarını yaptım. Sıra gölgelere geldiğinde en üstteki mektuba drop shadow ile (offset=5 blur=6) gölge verdim. Bununı creat layer ile layere dönüştürdüm ve ikinci kağıdın dışında kalan yerlerini sildim.
1 kağıda tekrar drop shadow ( offset=7 blur=6) verdim. Layere dönüştürdükten sonra 2 kağıdın altına aldım ve bu kez 3 kağıdın dışında kalan yerlerini sildim. Son bir gölge verdim (offset=9 blur=6). Layere dönüştürdüm ve en alta taşıdım. Aynı işlemleri ikinci kağıt için yaptım.
3 kağıdın gölgesini oluşturduktan sonra zemindeki mavi kumaşın iık gölge ayarlarını yaptım.
Son olarak resmi flatten image yapıp image size ile yeniden boyutlandırdım. (Yarışma kurallarına uysun diye)


 

- Şimdi ateşi ekliyoruz... Bunun için istediniz bicimde mektubun kosesini secin ve buraya resimde gordunuz renklere benzer en az 5-6 renkten olşan bir gradient fill uygulayın.. Beğenmediniz yerleri parçalı bir fırça ucuyla silin (Tabiki eraser tool ile). Olusan bolgenin alt uclarını (yaptımız gri kul bolgesiyle olan sınırı)siyah fırçayla çizin.

- Ardından Smudge Tool ile gradient yaptıgımız yerdeki renkleri uygun şekilde karıştırın.(Beyazdan renkli bölgeye gelicek şekilde)

- Sıra geldi orta katlama bolgelerine.. Bunun icin ayrı bir psd (mektupla aynı boyutlarda) olusturun be istediginiz sekilde ortadan 4 bolgeye ayırın resmi..Bu dosyayı save edin ve ana resme dönün. Filters/Textures/Texturizer a girin ve buradan load texture diyerek daha once oluşturdunuz psd yi seçin. Artık resmin ortasında bir kırışıklık var.. Ama bunu siz opacity ve Smudge tool ile daha iyi ve gerçekçi bir hale getirin.

- Yazıları elyazısı şeklinde (Lucida Handwriting..Mavi renkli.) ile yazın ve ardından layer ozellini isterseniz(bence daktilo ile yazılmış havası olacağından)Limunosity yapın ki siyah olsun.. Bu size kalmış.

- Butun layerları baglayıp CTRL+E ye basın.. Ardından kenarları yine Smudge Tool ile guzelce egimlendirin. İçe girinti ve kırışıklıklar ekleyin..

- Sıra geldi Sol alt kosedeki kıvrımlara... Onlar için once dairesel bir seçim yapıp yarısın dortgensel bir sekilde Subtract edip alt zemin renginden griye dogru bir gradient fill yapın.. Bu yarı dairenin uclarından mektubun sol kenarına ucgensel bir seçim yapıp bunuda hafif bir griden beyaza dogru gradient yapın.. Aynı işlemlerin alt kısımdada daha kucuk boyutlarda tekrar kayın.. Boylece kagıt sayısı istendigi gibi 3 oldu..

- Bu kıvrımların altınada biseyler yazıp oraya yerleştirin. Tabi birazda golge..

- Enson olarak ana mektup layerına aynı o ortadaki kırışıklıgı yaptınız gibi bir psd vasıtasıyla bolca hafif kırışıklar ekleyin.. iyi çalışmalar... umarım bu yazdıklarımdan faydalananlar olur...


 

İlk olarak, yazılı bir iki metin oluşturmak gerekiyor.Bu kısımları hazır bulamadıgım için mıgırca(manasız) oluşturdum oluşturdugum metni taradıktan sonra bana gereken kısmı photoshop da kesip aldım.Evde buldugum bir zarfa da aynı işlemleri uyguladım.

Eldeki mazemeleri uygun bir kompozisyon haline getirdikten sonra(farklı layerlarda) herbirine Dropshadow (boyut kazanması açısından) gerekli yerlere Gradient tool yardımyla geçişler uygulayarak biraz daha gerçekçi kılmaya çalıştım.


 

Ben yarışmaya bir 3D Max çalışmasıyla katılıyorum. Mektubun yazisini ve bump mapi photoshopta yaptim. Sonra 3D Max e geçip sahneyi hazirladim. Render ettikten sonra photoshopa donup sigaranin dumanini ve lens flare efektini burada yaptim.


 

400x400 boyutlarında yen bir dosya açtık.3 sayfamızı Rectangular Marquee Tool ile çizdik (ayrı ayrı layerlere) ve Edit>Transform>Rotate ile her bir sayfa görünecek şekilde çevirdik.

Zarf içinde aynı yöntemi kullandık. Artık fazla kalmasa da bu mavi-kırmızı zarflardan, ben böyle hazırlamak istedim.
Sizde istiyorsanız beyaz kısmı hazırladıktan sonra yeni bir layer ekleyin ve polygonal Lasso Tool aracı ile kırmızı ve mavi çizgileri hazırlayın (birer tane)
Daha sonra Ctrl ile layere bir kere tıklayın ve Move Tool ile Alt tuşuna (Alt Gr değil) basılı tutarak seçimi kopyalayın.
Zarfın tabanını oluşturan layere dönün ve Select>Modify>Contract ile bir miktar içeri girip düzgün çizgiler elde edin.

Mektup sayfalarının kenarları için Filter>Distort>Ripple filtresini uyguladım (Amount:62 kadar)
En üstteki sayfaya kıvrım vermek için Polygonal Lasso Tool ile bir üçgen çizdim ve içini Gradient Tool ile siyah-beyaz olarak doldurdum.
Kıvrıma gölge vermek için bu kıvrımlı layeri kopyaladım ve İmage>Adjust>Levels sekmesini seçerek kıvrım kopyasını siyah hale getirdim (Aynı işlemi Ctrl tuşuna basılı olarak layere tıklarsanız Edit>Fill>Use:Black sekmesi ilede yapabilirsiniz)
Daha sonra bu siyah bölgeye biraz blur uyguladım.
Ve kıvrım ile kopyasının opacity ayarlarıni biraz kıstım (90% gibi) Mektup sayfasının biraz kirli olması için en üstteki sayfayı kopyaladım ve Filter>Noise>Add Noise ile biraz nokta ekledim ve bu layerin opacitysini %30 a kadar düşürdüm.

Yanık etkisi vermek için Lasso Tool ile bu layerde dairemsi bir yer seçtim (add noise uyguladığımız layerde) ve delete ile bu layeri ve mektubun en üst layerini sildim (Sigara yanığı deliği için) Yeni bir layer ekledim ve etrafını Brush ile siyah ve kahverengi tonlarında boyadım.
Biraz blur ve biraz opacity ile oynadım.
Bu layerin altına bir layer ekledim ve onuda Brush ile daha açık bir kahverengi ile boyadım.
Magic Wand Tool ile dışarda kalan bölüme tıkladım ve Select>Feather>Feather Radius:10 gibi bir değer vererek geçiş sağladım.

Tabandaki kamuflajı http://www.actionxchange.com dan aldığım bir aksiyon hazırladı.Asker mektubu gibi birşey olmasını istedim.
Mobilya efekti de verebilirsiniz.Sigarayı hazırlamak isterseniz www.iservice.at/cigarette.html adresinde hazırlanışını inceleyebilirsiniz (ben hazırını kullandım)
Resimdeki eleman benim çizimim,onu nasıl yaptığımı daha sonra anlatırım :) Katılan herkese başarılar.


 

Hangi bir parçayı anlatayım ve nasıl anlatayım karar veremedim, gerçi açıklanacak bir şey de yok zaten. Eski usul resim yapmaya olan özlememi giderdim biraz, hoş fare fırça gibi arada bir ağıza alınıp dişlenemiyor ama olsun. Resminin yapılması istenen mektuplardan alma mutluluğuna erdiğim ve hala da bu usulde mektup yazan arkadaşlara sahip olduğum için çok zevkle çalıştım. Resimdeki her bir piksel bana ait. Çalışmada bir kaç noktaya kısaca değinebilirim.

Özellikle açık mektup sayfasında gerçeklik duygusunu yakalamak için yazıyı kağıda uygulamadan önce dörde böldüm ve bu dört parçayı katlanma yönlerine göre çok hafif eğdim, ayrıca yanmış sayfayı da yazı içe gelecek şekilde katlanmış olarak yapmayı tasarladım ve içte kalmış yazının da belli belirsiz görünmesini sağladım.

Gaussian blur ile hazırlanan gölgeler çoğu zaman gerçekçi sonuç vermediği için gölgeleri de özellikle kağıt çalışmasında manuel olarak yaptım. Açık sayfanın alt kısmında, yere temas ettiği noktalarda gölgeyi daraltırken, yükselen orta kısımda gölgeyi daha kalın yaparak katlanma yerinin yukarıda olduğu izlenimini vermeye çalıştım. Bunun dışında saydam cisim gölgelerinin katı cisimlerden farklı olması nedeniyle, her ne kadar fonun koyuluğunda çok belli olmasa da bardak gölgesi içine ışık hareleri yaptım.

Mektup sayfasının eskiliğinden ve nikotinden oluşan sarılaşmasına ek olarak alt kısımlarında belki vaktiyle çay dökülmüş izlenimi yaratmak için sarılaşmayı artırdım, yazının üzerine düşmüş ve mürekkebi dağıtmış gözyaşı damlası ve mektupla birlikte gönderilmiş kurutulmuş çiçek ve yaprak bir sevda mektubu izlenimi yaratmak içindi.

İhmal ettiğim yönler de var. Zarfın da katlı olması durumunda kağıtda katlanma izlerinin fazla olması gerekiyordu, ama bu kadar ufak boyutta görüntüyü çok karıştırdığı için vazgeçtim. Çeşitli fırça biçimleri dışında belirgin bir efekt kullanmadığım için, dilerseniz çalışmanın çeşitli aşamalarını gösteren resimlerden oluşan bir dosya hazırlayıp yayınlayabilirim.

Hatta dosyayı biraz daha geniş tutup herhangi bir fotoğraftan doku kopyalamadan yaptığım çeşitli ağaç kaplamalarının çalışma aşamalarını da yayınlayabilirim. Gerçi gerçek bir ağaç dokusundan örnek alıp bunu döşenebilir hale getirmek en iyi sonucu veren yoldur ve bu tür kaplamalar da hazırlarım arada bir ama, ben bakmayı ve grafik programındaki fırça özelliklerini daha iyi kullanabilmeyi öğrenmek için sıfırdan bu tür çalışmalar yapmayı seviyorum. Bu arada sizlerden öğrendiğim noise ve ardından motion blur efekti bazı ağaç kaplamalarında oldukça işime yaradı, teşekkür ederim. Çok güzel bir konuydu, en güzel mektuplar sizin olsun :)


Çalışmama ilk önce eskimiş kağıdı oluşturmakla başladım. Kağıdı yapmak için kare seçim aracını kullanarak kagıdımı oluşturdum ve içini siyah renkle doldurdum ve filter brush spatter filtresini uyguladım böylece kenarlar biraz bozuldu siyah alanı magic wand ile seçip seçimin tersini sildim daha sonra bu filtre işlemini ve silme işlemini bir kez daha uyguladım ve füme rengine yakın bir renkle doldurdum.

boş bir layer açtım ve açık bir kahverengi ile air brush aracının opacity değerini %30 a düşürerek rastgele boyadım. orjinal kağıt resmini seçili hale getirip tersine çevirdikten sonra buoyadığım layere sildim böylece taşmaları engellemiş oldum. yeni bir layerda monotype corisiva fontuyla 2 pixel büyüklüğünde rastgele yazılar yazıp metni oluşturdum.

Sigara yanığı için ufak bir yuvarlak seçim yapıp bu seçimi select modifier dan border seceneği ile kenarları oluşturdum ve içini siyah renk ile doldurdum tabi feather vermeyide unutmadım. daha sonra biraz noise ekledim ve içinden ufak bir bölüm seçip sildim kağıdın içine gömük hissini vermek için bevel an embos özelliğini kullandım ve dowm seçeneğini aktif halegetirdim. en alttaki layera drop shadow uyguladım bütün layerları birleştirdim ve çoğalttım ve alt alta dizdim ayrı layerlarda en alt layerada açık gri renkle doldurdum noise verdim. ve image adjust variations kullanarak renkendirdim ve drop shadow yaptım işte eskimiş bir mektubumuz bir zemin üstünde duruyor :))


Çalışmaya ilk olarak bir metin bularak başladım.
Daha sonra bulduğum bir backraund üzerine bu yazıyı yapıştırdım...
Sayfaların kenarlarını "lasso" ile keserek yırtılmış görüntüsü verdim daha sonra filter den blur seçeneği ile en uygun blur u verip sayfayı tamamladım..
son olarak sayfaları çoğaltıp üst üste yeleştirdim.. Biribirine benzemeyecek şekilde tabii.Calısmayı anlatırken herkesin bildigi seyleri anlatmaktansa, belli ozellikleri olan yerleri anlatmayı tercih edecegim.Oneclikle resme baslamadan once testere disi biciminde bir iki tane brush define ettim. Ardından iki katman olmak uzere ust uste iki dikdortgen olusturdum ve transform ederek once mektup zarfını yaptım.Sonra yaptıgım testere disli fırca ile silgi aletini kullandım ve uclara yırtık havası verdim.

Sonra uzerine fırcayla golgelendirme ve rastgele yazılar varmıs gibi yaptım.Daha sonra mektuba gectim.Yine aynı sekilde 3 ayrı katman ve dikdortgenler.Sonra transform.Sonra hepsinin ustune bir katman daha ve smudge ın tum layerları etkile ozelligiyle bir guzel son yaptımız layer uzerinde kenarları duzeltme.Sonra yine kenar golgelendirmeleri.Kontrast,Brightnes,VEEE tabiki eski gorunmesi icin noise(Monokrom).