Photoshop ile Kalem Yapma

 

Önce kalem için bir kendime "convert point tool" ile bir kalem şablonu hazırladım. daha sonra bölüm bölüm bu kalemin parçalarını boyadım. boyama işlemi için "linear gradient tool" kullandım ve daha sonra "texturizer" ile kalem üzerine texture attım.

kalem üzerindeki beyaz parlaklıkları vermek için önce "convert point tool" ile düz bir çizgi çizdim ve bunu "airbrush" ile boyadım. daha gerçekçi olması için diğer beyazlıkları "airbrush tool" ile elimle boyadım.

kalemin boyanması bittikten sonra "transform selection" ile seçtiğim kalemimi rotasyon ile çevirdim ve arkasından "effects" bölümünden "drop shadow" efekti ile kaleme gölge verdim.

arka plan için açtığım yeni şablon üzerine "polygonal lasso tool" ile kağıdı oluşturmak için bir alan seçtim ve içine linear gradien tool ile boyayıp texturizer ile texture attım.

daha sonra sayfa numarası yazdım kağıdın üzerine ve bir çizgi çektim. son olarak kağıda da drop shadow effekti verdim. kağıdın arkasını oluştumak için inverse selection ile diğer kısımları seçtim ve buraya reticulation effekti uyguladım ve böylece çalışmamı bitirdim.


 

 

 

Evvela rectangular marquee tool ile 3 adet dikdörtgen oluşturdum. (ayrı layerlar halinde) Bunlardan ikisini sarı birini de siyah renk ile doldurdum.

Kalem gövdesinin altıgen olacağını varsayarak sarı dikdörtgenleri daralttım. Kalemin ucu için line tool u kullanarak (options da da gerekli düzeltmeleri yaparak) bir ucgen oluşturdum ve gerek lirekn ile doldurdum. Uc kısmını da siyaha boyadım.

Işık ve gölge ayarlarında gradient tool u kullandım. Son olarak bu layerdan iki tane daha kopyalayarak transform ile boyutlarını değiştirdim ve gölgeleri düzenledim.

Tabii daha önce kalemimize bir de marka uydurdum "madel faber" :))


 

İlk önce model olarak kullanacağım kalemi internetten buldum.Kalemin çizgilerini pen tool la belirledim.Kalemi yapmaya basma kısmından yapmaya başladım.

İlk önce kalemin en başındaki küçük mavi noktayı pen tool u kullanarak pathleyip seçili hale getirdikten sonra gradient ayarlarını yapıp içini doldurdum.Sonra mavi kısmın altındaki siyah kısmıda aynı yöntemle doldurdum. burn toolu kullanarak bu kısımdaki tırtıkları belirgin hale getirdim.

Sıra kalemin gövdesine gelmişti.Gövdeyi de path leme ve gradient le içini doldurma yöntemiyle yaptım.

Gövdeden sonra kalemin yakaya takmak için kullanılan kısmına geçtim.Bu kısmı 4 ayrı parçaya bölerek yaptım.Burda da aynı yöntemi kullandım.Ortada bulunan siyah sapı da pathleyip içini doldurduktan sonra dokuyla altındaki beyaz kısmı düzelttim.Sonrada bu kısmı seçip texturizerden sandsone efekti verdim.

Kalemin yazı yazma kısmınının farklı renklerde olan yerleri yüzünden burayı 5 kısma bölüp yaptım.Kalem tamamlanmıştı.Kalemin kopyasını alıp altına gölge yaptım.Sonra backgrounda mavi kırmızı degrade attım.Filtreden gene sandsone filtresini uyguladım.En son render/lighting efectten spotlight ı kullanarak ışık efekti verdim.


 
 

 

Bu kalemi yaparken gradient aracını çok fazla kullandım. ve ne kadar çok özelliği olduğunu da yeniden görmüş oldum. üstüste iki layer kullandım biçok yerde ve üstteki layerı da overlay yaptm çoğunlukla. sonra da renkleri ayarlama. çok fazla şey denediğim için anlatamıyacağım.


 

*kalemin boyutlarında kırmızı bir dikdörtgen yaptım
* bu dikdörtgeni üç kısma ayırdım


-ana renk(orta kısım)
-aydınlık alan(seçip lıghtnes ını arttırdım)
-karanlık alan(aynı şekilde seçip karattım)

*aralardeki yumuşaklığı seçimden önce feather verdim
*kalemin ucunu ise çizdiğim bir üçgen yardımıyla yaptım birasda ışık ayarı yabii
*renkli kısım ise gradient yardımıyla ve perspektif yaparak oluşturdum...

ve de son olarak yazılar.... 

1. Öncelikle gradient dosyasını "gradient options"dan load ediyorum.
2. Sonra, "Rectangular Marquee Tool" ile kaleme göre seçimlar yaratıyorum.
3. Renk olarak siyah ve beyazı seçiyorum. Sonra "gradient options"dan load ettiğim Chrome barı seçip yukarıdan aşağıya seçim alanlarına farklı katmanlarda uyguluyorum. Sonra "Image>Adjust>Variations" ile rengiyle oynuyorum.
4. Böylece kalemimizin ana bölümü oluşuyor. Sonra tutma yeri için aynı yükseklikte fakat kısa bir seçim yaratıp üstteki metodu uyguluyorum.
5. Daha sonra yeni bir katman (layer) yaratıp aynı yükseklikte fakat 1 piksel kalınlığında alanın en sağına bir çizgi çiziyorum. Bu katmanın özelliğini "Soft Light"a getiriyorum. En soluna da aynen siyah bir çizgi çiziyorum. Ve bundan bir kaç tane yanyana getiriyorum. Böylece kalemin tutma yerini de hazırladık.
6. Ucu için ise "Polygonal Lasso Tool" ile bir üçgen çiziyorum. Buna da "gradient" uyguluyorum. Biraz daha gerçekçilik katmak için üstteki metodu buranın orta bölümüne uyguluyorum.
7. Sonra kalemin arkasındaki takma bölümü için ise incecik bir boru ya da bir kaç gri metalik çizgi. Orası sizin yaratıcılığınıza kalmış :)
8. Kalemin ucu için birkaç piksel kalınlığında "gradient" ile bir boru ve basma yeri için ise daha kalın bir boru çiziyoruz.
9. İşte bu kadar! Hayal gücünüzü kullanarak daha ayrıntılı şeyler elde edebilirsiniz...

 


 

Daha önceki yarışmada doku konusu olarak ahşabı düşünmüştüm ama, ancak bu yarışmaya yetiştirebildim :)

Belki bu kalem bana birazcık da çocukluğumu anımsattığı için yarışmaya onunla katılmak istedim. Kalemde ahşap rengi ve ışığı vermek için 2 renk kullandım.
Koyu kahve olan ton (color:93-62-24)ve ışık vermede kullandığım
açık kahve ton (color:169-131-79) ki bu aynı zamanda üç boyut vermek için de kullanıldı.

20x10 cm ebadında açtığım sayfaya önce kalemin şeklini oluşturan dikdörtgeni rectangular marque ile çizip, içini koyu kahve ile doldurdum;
daha sonra kaleme ışığı veren ikinci rengi de, yine aynı yöntemle kalemin içine çizip açık kahve ile doldurdum.
Kalemin tamamını rectangular marque ile tekrar seçip filtrelerden noise->add noise 72 pixel;
blur filtreden motion bluru da sıfır açı ve 9 distance ile seçip ahşap imajı vermek için uyguladım.

Kaleme silgiyi bağlayan metal kısım için siyah renk,ışığı vermek için ise beyazı yine rec.marq.ile seçip doldurdum.
Add noise (monocromatik,gaussian,ve amaunt:100)uygulayıp ;
filtrelerde brush strokes den, sumi-e ile de metalik görüntüyü verdim.

Silgi için (color: 203-185-156) rek.marq. ile seçili alana ,beyaz ile ışıklı bir hat çizdim.

Silginin tümünü seçip add noise filtre (72 pix.)daha sonra da gaussian blur filtre ile silindirik görüntü verdim.

Kalemin ucu için polygonal lasso ile uç çizip ,ana gövdeye uyguladığım renkleri karıştırıp aynı filtreler ile koni biçimini verdim.

uç kısmındaki karbonu da aynı yöntemle çizip, gri tonda renk ve aynı filtrelerle oluşturdum.
Hepsi bu kadar :))


 

0.5 kurşun kalem: Aslında yazmak istediğim çok şey var, ama ucum az, o nedenle bir an önce başlıyorum anlatmaya. :) Çizim: Çizim işini kanallarda hallettim, üç tane kanal var: alpha1, alpha2, alpha3. (ne yaratıcı isimler, di mi:)) Çizim için kılavuz çizgileri ve cetveli kullandım. (Resimlerden birinde gösteriyorum.)

1. Kabaca oranları belirledim, alpha1:

2. Biraz ince işçilik yaptım: alpha2:

3. 1px lik gaussian blur attım: alpha3:

3d olayı: Şimdiki yapacağımız işlemlerle, kalemimiz gerçek hayatta göründüğü gibi görünecek.

4. Load selection ile alpha3 ü seçili hale getirdim ve Reflected Gradient Tool (ön ve arka plan renkleri siyah ve beyaz olacak) ile aşağıdaki görüntüyü elde ettim:

5. Kalemin gövdesini seçtim ve Ctrl+U ile rengini ayarladım.

6. Kalemin uç ve arkasına curves ile metalik görüntü verdim. Kalemin uç bölümündeki çıkıntıda 1px genişliğinde yeri seçtim ve oraya curves ile daha fazla dalga verdim. Böylece metalik yüzeyde bir kademe oluşturdum.

7. Kalem gövdesinin solunda ve sağında, 1 px kalınlığında siyah ve beyaz renkli, soft light modunda (tabiki yeni bir katmanda) çizgiler kullandım.

8. Kalemin tamamının Contrast değerini artırdım. Kalemin metalik kısımlarını (ucu ve arkası) seçtim ve oraya biraz daha kontrast verdim. Ne de olsa metalik kısım daha belirgin görünmeli.

9. Kalemin bombeli kısımlarını teker teker Rectangular Marquee ile seçtim ve Filter/Distort/Spherize... ile %50 lik bombe verdim (küreselleştirdim).

10. Resmin sapını tutan halkayı yapmak için Rectangular Marquee Tool un options menüsündeki feather değerine 1 piksel yadım ve sonra seçtim ve yine Reflected Gradient Tool ile sapın halkasını yaptım.

11. Şimdi sıra geldi kalemin sapını yapmaya. Bunun için çok uğraştım ve harika bir kalem sapı oluşturdum. Ama ne yazıkki kalemin sapı arkada kaldığı için bu açıdan görünmüyor, n apalım, sağlık olsun. :D 

Bu kalemi yaparken en zorlandığım yer, kalemin şeklini çizebilmekti. Path aracıyla kaleme benzer bir şekil oluşturdum.

Sonra kaleme benzeyen şekli, kalem haline getirmek gerekliydi. Bunun için de ; şekli Degrade (gradient tool) ile doldurup,
yeni bir layer a kopyalayıp (layer palet/duplicate layer) ,
üstteki layer in blending (multiply-screen-overlay...)
ve opacity ayarlarıyla oynadım.

Gereken yerlerde Curves (image/adjust ) ve Hue/Saturation (image/adjust) ayarlarını da değiştirdim.

Perspektifi de ayarladıktan sonra, artık gerçek bir dolma kalemim oldu.

 
 

 

 


kalem kelimesi aklıma kurşun kalemi getirdi. o,uçlu kalemler çıkmadan önceki dostumuzu, kalemin her parçasını ayrı ayrı çizdim, gövdesini degrade ile yaptım ve biraz üzerinde oynadım.

silgi kısmı da aynı şekilde pek zor olmadı. ucunu yaparken tahta rengine yakın bir renk seçtim, addnoise dedikten sonra motion blur,uygulayıp ,üzerine overlay olarak bir degrade yaptım. ve hepsini birleştirdim.

ayrı parçalar halinde yapmam, gövde rengini istediğim şekilde değiştirebilmeme olanak sağladı.

 

 

kalemlerin ana hatlarini pen tool araci yardimiyla olusturmaniz yeterli. aslinda pentool yerine illustrator, freehand gibi programlarla daha rahat ve gusel cizimler elde edilebilir. kursun kalemi ben pentool araci ile yaptim fakat siz yeterli genislikte alan secip icini doldurarakta bu islemi yapabilirsiniz.

doldurdugunuz alani bi acik bi koyu yapin ya da naparsaniz yapin. daha sonra her bir alana inner bevel verin.

doldurdugunuz alanin buyuklugune gore depht ve blur kisimlarinin ayarini yapin. daha fazla ugrasmak istiyorsaniz ve bazi golge efekleri vermek istiyorsaniz extradan burn ve dodge toollarini kullanmaniz gerekecek. bu tool lar sayesinde istediginiz bolgeleri acik-koyu yapabilirsiniz.

uc kismi icin de yine inner bevel verin fakat bu sefer blur u depht ten biraz daha yuksek kullanin - mesela depht 5 blur 15 gibi. ben bunu hep yapiyorum ve sonuç baya hosuma gidiyor. bevel verilmemiste golgelendirilmis gibi duruyor. tabi iyi ayarlarsaniz.

divit kalemi icin ise tamamen pentool kullanmalisiniz. pentool ile istediginiz cizgileri olusturduktan sonra icini istediginiz renk ile doldurun. her parca icin yeni bir path penceresi acmanizda fayda var. daha sonra burn ve dodge tool lari ile golgelendirmeleri yapin.-ben her parca icin ayri bir path ve ayri bir layer actim. secim size kalmis.

otomatik kursun kalem-bu terimi aslinda sevmiyorum. buna baska bi isim bulmak lazim. burada her parca ayri bir path ve ayri bir layer. ortadaki bolum seffaf-her ne kadar yeteri kadar gorunmesede. burada da burn ve dodge toollari ile golgelendirme yaptim ve tabi inner bevel verip blur u daha yuksek tuttum.
ortadaki seffaf bolum icin ise grain-ya da noise- filtresini kullanin. daha sonra blur despeckle yada median ile daha flu gorunmesini saglayin. alttaki mavi bolum icinde ayni seyleri yapabilirsiniz.

cizgi kursun kalem bunun icin yine pentool devrede. istediginiz gibi cizin ve daha sonra path penceresine gecip oradan menuye girin ve stroke path secin. hangi aracla cizgi cizmesini istiyorsaniz onu secin.