Karmaşık şifreler oluşturmak için..

Dosyayı oluşturan uygulamanın şifreleme tekniğini bulan ve bu teknikten faydalanarak şifreleri ortaya çıkaran programların sayısı çok az. Bu söylediğimiz, yeterli uzunlukta ve karışıklıkta bir şifre seçmenin halen en sağlam yol olduğunu gösteriyor. İçerisinde rakamların da bulunduğu sekiz karakter uzunluğundaki bir şifre web, Windows ve doküman kullanımları için yeterli olacaktır. Aynı zamanda belirtmek gerekir ki Office dosyalarına şifre koyan kullanıcılar şimdilik güvence altında; çünkü Microsoft un kullandığı RC4 şifreleme tekniği henüz çözülebilmiş değil. Yani şifre bulma uygulamaları bu tür dosyaları ancak deneme yanılma yöntemi ile açabiliyorlar.

Servis sağlayıcınızın sunduğu bağlantı arayüzü, MS Word dosyaları ve internet bankacılığı gibi birden fazla ortamda sabit bir şifre kullanmamızın sakıncalarından bahsetmememize gerek yok. Bilgisayarımıza doğrudan veya dolaylı yoldan erişimi olan bir kişi, şifremizi bulması durumunda bunu şifreyi tüm hesaplarınızda ve dokümanlarınızda deneyerek hepsine erişim sağlayabilir. Kısacası farklı programlar, internet hesapları ve benzerleri için, birbirinden bağımsız şifreler kullanmanız faydalı ve güvenli olacaktır.

Şifrelerimizi saklamak için Yazımızda çeşitli uygulama ve web servisleri için farklı şifreler kullanmanızın doğru olacağını belirttik. Aktif bir internet kullanıcısı iseniz faydalandığınız tüm servisler için oluşturduğunuz şifreleri hatırlamanız zor olabilir. İşte tüm şifreleri bir arada tutacak güvenli bir çözüm:

İnternette kullandığınız şifrelerinizi saklamak için kullanabileceğimiz birçok uygulama bulunuyor, Password Keychain de bunlardan bir tanesi. Uygulama aynı zamanda dokümanlarımızın ve ATM kartlarımızın şifrelerini de saklayabiliyor. çalıştırıldığı zaman tek bir şifre sorarak, farklı ortamlarda kullandığınız şifrelerinizi size hatırlatan bu yetenekli uygulama, sizi şifre hatırlama zahmetinden kurtarıyor. Kapladığı alan itibari ile küçük (920 KB) ve ücretsiz olduğundan internet üzerinde oldukça rağbet gören bu uygulamanın şifre hazırlama özelliği de bulunuyor.

Program penceresinin üst kısmındaki Generate düğmesine bastıktan sonra karşınıza gelen pencerede tekrar Generate düğmesine bastığınızda isteğiniz uzunlukta ve özelliklerde rastgele bir şifre hazırlanıyor. Şifrenin alfanümerik karakterlerin yanı sıra rakam içermesini, tüm karakterlerin büyük veya küçük harf olmasını da sağlayabiliyorsunuz. Password Keychain in kullanıcı ismi ve şifrelerini yapıştırma yeteneği sayesinde web sayfasındaki ilgili alana gidip CTRL+ALT+U ve CTRL+ALT+P tuşlarına basarak hesap isminin ve şifresinin girilmesi kolaylaştırılmış