Dosya ve klasörleri gizlemek

Önemli bilgilerinizin bulunduğu dosya ve klasörleri şifrelemek çoğu zaman daha iyi bir fikir olarak karşımıza çıkmaktadır. Lakin göz önünde bulunan şifrelenmiş dosyalar her zaman merak uyandıracaktır. öte yandan sabit diskinizdeki herhangi bir klasörü gizleyerek önemli bilgilerin bulunduğu dosya ve klasörleri şifrelemeye ihtiyaç duymadan saklayabilirsiniz. Bu türde bir klasör oluşturmanın sağladığı faydalardan bir tanesi de özel olduğunu düşündüğünüz dijital fotoğrafları diğer kullanıcılardan kolaylıkla gizleyebilmenizdir. Klasör gizleme konusunda başarılı olduğunu düşündüğümüz iki adet uygulamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Magic Folders

Windows 98 ve Windows XP için iki ayrı sürümü bulunan bu küçük boyutlu uygulama, sabit diskinizdeki klasörleri meraklı gözlerden saklamanıza yarıyor. Magic Folders ile sisteminizdeki klasörleri istediğiniz anda silmeden ortadan kaldırabiliyorsunuz. Evet yanlış okumadınız, dilediğiniz klasörleri kolayca yok ediyor, daha sonra şifrenizi tekrar girerek klasörleri geri getiriyorsunuz. Kaybolan klasörleri ne Windows altından ne de DOS altından görmeniz mümkün değil. Sabit diskinizde başkalarından gizlemek istediğiniz klasörler varsa bu programı kullanabilirsiniz. Tamamen güvenli ve tüm çabalarımıza rağmen gizlenen klasörlerin izine rastlayamadık. üstelik programı çalıştırmak için masaüstünde veya Başlat menüsünde herhangi bir kısayola da ihtiyacınız yok, CTRL + ALT + A gibi bir kısayol tuşu atayıp kullanabilirsiniz.

Folder Shield

Sabit diskinizdeki önemli klasörleri meraklı gözlerden saklamanıza izin veren bu uygulama ile dilediğiniz klasörleri gizleyebilirsiniz. Gizlenen klasörler ne Windows ortamında ne de DOS komut satırında görülmüyor.

Tamamen güvenli olan bu uygulamayı kullanmaya başlamadan önce bir şifre belirliyorsunuz. Gizlediğiniz klasörleri uygulama simgesine çift tıklayıp şifrenizi girdikten sonra görünür hale getirebiliyorsunuz. Folder Shield ile klasörleri teker teker seçip gizleyebileceğiniz gibi bir liste hazırlayarak bu klasörlerin tümünün gizlenmesini sağlayabiliyorsunuz. Uygulamanın yapımcısı, gizlenen klasörlere virüs ve Truva atlarının bile ulaşamadığını, bilgisayara uzaktan bağlanan kullanıcıların da ilgili klasörlere giremeyeceğini belirtiyor.

Folder Shield in diğer bir özelliği de bilgisayarınızı kullanan diğer kişilerden saklanabilmesi. Diğer kullanıcıların Folder Shield uygulamasının yüklü olduğunu bilmesini istemiyorsanız, uygulamanın kısayolunu Başlat menüsünden silebilirsiniz. Uygulamaya ulaşmak için bir klavye kısayolu belirleyebilirsiniz.

Geçmiş aylarda klasör gizleme yöntemini kullanan diğer bir uygulama olan Magic Folders ı tanıtmıştık. Folder Shield in daha başarılı bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Windows açılırken yüklenen ve bellekte aktif kalan uygulama buna karşın çok az sistem kaynağı tüketiyor. Windows 95 / 98 / ME / NT / 2000 / XP işletim sistemlerinin tümü ile uyumlu olan Folder Shield, sürükle ve bırak - desteği de sunuyor. Böylece dilediğiniz klasörleri seçmek zorunda kalmadan sadece sürükleyerek gizleyebiliyorsunuz.