Dosyalarınızın güvenliğini sağlayın

 

Windows XP işletim sistemini kullanıyorsanız ve bilgisayarınızda hesabı olan diğer kullanıcıların dosyalarınıza erişmesini istemiyorsanız Windows XP nin az bilinen dosya ve klasör şifreleme özelliğinden faydalanabilirsiniz. NTFS dosya bölümlemesi kullanan sabit disklerde geçerli olan şifreleme (encryption) özelliği kullanıldığında, dosyalar sadece onları şifreleyen kullanıcı tarafından açılabilir. Şifrelenen dosyalar bilgisayarınıza başka hesaplar ile giriş yapan kullanıcılar tarafından görüntülenemez.

Şifreleme yapmak için şifrelemek istediğiniz dosya veya klasöre sağ tıklayın ve Properties (özellikler) seçeneğine tıklayın. Daha sonra General sekmesindeki Advanced (Gelişmiş) düğmesine basın. Encrypt Contents to Secure Data (Veriyi korumak için içeriği şifrele) seçeneğini işaretleyip iki defa OK tuşuna basın, karşınıza bir mesaj kutusu gelerek sadece ilgili dosyayı mı yoksa klasördeki dosyaların hepsini mi şifrelemek istediğinizi sorar. Dilediğinizi seçerek tekrar OK tuşuna basın. Klasördeki tüm dosyaları şifreliyorsanız işlem biraz uzun sürebilir.

öNEMLİ
Bu püf noktamızı uygulamadan önce BIOS ta değişiklik yaparak bilgisayarınızın disket sürücüsünden açılmasını önlemelisiniz. Daha sonra BIOS a şifre koyarak yaptığınız bu değişikliğin başkası tarafından tekrar değiştirilmemesini sağlamalısınız. Bunu yapmamızın sebebi, yazımızda anlattığımız yöntemler kullanılarak bilgisayarın istenilen bir hesap kullanılarak açılabilmesidir. Yani kötü niyetli bir kullanıcı uygun başlangıç disketini kullanarak istediği hesabın (yönetici haklarına sahip hesaplar dahil) şifresini sıfırlayabilir veya değiştirebilir. Daha da ileri giderek bilgisayarınızın kasasını uygun bir kilit kullanarak güvene almak kötü bir fikir değildir. çünkü kararlı bir kişi BIOS un şifresini sıfırlamak için BIOS yongasının ayaklarını kısa devre etme, BIOS u besleyen pili çıkarma gibi yöntemlere de başvuracaktır.

İKİNCİ öNEMLİ NOT
Windows un dosya şifreleme yeteneğinin ciddiye alınması ve dikkatli kullanılması gerekir. Şifrelenen dosyalar, şifrelendikleri kullanıcı hesabı ile yazılım tabanlı bağ kurarlar ve başka bir hesap tarafından açılamazlar. Windows un çökmesi ve geri getirilememesi durumunda dosyalarınızın içeriğini bir daha göremeyebilirsiniz.