Bilgisayarınızdaki tüm kişisel bilgileri temizlemek

Bilgisayarınızda çalışırken ister istemez üzerinde kendinizden izler bırakırsınız. Son kullandığınız dokümanlar, uğradığınız web siteleri yaptığınız aramalar, doldurduğunuz formlar, oluşturup sildiğiniz dosyalar bu izlerden sadece birkaçıdır. Bilgisayarınızı başkaları da kullanıyorsa bazı bilgileri saklamak sakıncalı olabilir, hele bir de bilgisayarınızı tamir için teknik servise veriyor ya da satıyorsanız, daha da dikkatli olmalısınız. çünkü sildiğinizi düşündüğünüz dosyalar ve bilgi parçaları art niyetli bir kişi tarafından kolaylıkla geri getirilebilir.

Sabit diskten bir dosya sildiğinizde ya da diskinize hızlı format attığınızda dosyalarınız aslında silinmez. Sadece işletim sisteminin görmezden geleceği şekilde tekrar adlandırılır. Veri kurtarma yazılımlarının yaptığı iş aslında çok karmaşık değildir, uygulama FAT veya MFT tablolarındaki silinmiş dosya isimlerine bakar ve dosyaların disk üzerindeki yerleşim bilgilerini kullanarak dosyaları geri getirir. Veri kurtarma uygulamaları, FAT veya MFT bilgileri silinmiş disklerdeki verileri de kullanabilir, bunun içinse basitçe tüm disk taranır ve dosyaların isim, başlangıç ve bitiş bilgilerinden faydalanılarak FAT / MFT tekrar oluşturulur.

Kişisel bilgilerinizi ve şifreleri taşıyan dosyaları silmenin yanında bu dosyaları tamamen ortadan kaldırmak isteyenler Evidence Eliminator adlı uygulamadan faydalanabilir. Kişisel bilgilerin mahremiyetine önem veren, kullandığı PC lerde, internet siteleri ve ağlarda kendisi hakkında bilgi bırakmak istemeyen kullanıcıların tercihi olan bu uygulama, geçici internet dosyaları klasörünü, son kullanılan belgeler listesini, hızlı tamamlama listelerini, çevirmeli bağlantı şifrelerini, çöp kutusundaki dosyaları siler. Evidence Eliminator bununla da kalmayıp silinen dosyaların geri gelmesini engellemektedir. özellikle işyerleri ve internet kafe kullanımları için gayet uygun.