Web tabanlı e-posta hesabımızı korumak

Web tabanlı e-posta hesabımızın güvenliğini sağlamak, diğer tüm web sitesi hesaplarımızı korumamıza yardımcı olacaktır. Online alışveriş ve bankacılık siteleri gibi kişisel güvenliğin önemli olduğu alanlarda hesabımızla ilgili önemli bir değişiklik yaptığımızda, uyguladığımız bu işlemi onaylamamız yönünde bir e-posta gönderilebilir. Posta kutumuzu ele geçiren bir kişinin yapabilecekleri ne yazık ki sadece kişisel e-postalarımızı okumakla kalmayacaktır. Hotmail, Yahoo! ve benzeri bir e-posta hesabınız bulunuyorsa bu alana ulaşmak için gereken şifreyi korumak için şunlara dikkat etmelisiniz.

  • ICQ, Messenger ve benzeri bir anında mesajlaşma uygulaması kullanıyorsanız yeni tanıştığınız veya tanımadığınız kişilere doğum tarihi, okul numarası, kedi veya köpeğinizin adı gibi şifrenizle veya şifre hatırlatma sorusuyla alakalı olabilecek hiçbir bilgiyi vermemelisiniz.
  • E-posta hesabının şifre hatırlatma sorusunu çok iyi seçmeli ve kimseye vermemelisiniz. Bu şifre hesabınızın güvenliğini sağlayabileceği gibi, e-posta hesabınız bir yabancının eline geçtiğinizde hesabınızın tekrar size verilmesi için site sahipleri ile yaptığınız yazışmalarda iyi bir koz niteliğinde olacaktır.
  • Sahte formlara dikkat. Yahoo! ve Hotmail gibi online eposta hesabınızı ele geçirmek isteyen kötü niyetli bir kişi size zaman aşımından dolayı şifrenizi tekrar girmenizi isteyen bir posta gönderebilir, kanmanız durumunda şifrenizi öğrenebilirdi. Son alınan önlemler ile birlikte bu tür formlardan korkmanıza gerek yok. Fakat saldırılar, geleneksel postalarla ve banka şifresini isteyen formlarla devam ediyor. Sizden şifre isteyen formlara her zaman şüphe ile bakmanızı ve web tarayıcınızın adres alanını kontrol ederek güvenmediğiniz bir URL gördüğünüzde sayfayı kapatmanızı tavsiye ediyoruz.