PDF dosyalarının şifresini çözmek

 

Metin ve imaj barındıran dokümanların tüm ortamlarda aynı şekilde görüntülenebilmesi, çıktı alındığında herhangi bir sürpriz ile karşılaşılmaması için Adobe tarafından geliştirilen Postscript tabanlı Acrobat formatı, yıllar içerisinde gelişti ve yaygınlaştı. Acrobat dosyaları, (PDF uzantısı taşır) ürünlerin kullanım kılavuzlarının CD lerde dağıtılması, çeşitli projelerin dijital ortamda saklanması, masaüstü yayıncılık gibi birçok farklı alanda sorunsuz biçimde kullanılıyor. PDF dosyalarına şifre koyarak içeriğinin değiştirilmesini, okunmasını, kopyalanmasını veya yazdırılmasını önlemek mümkündür. PDF dosyalarına iki ayrı türde şifre konulabilir. Bu şifrelerden bir tanesi dosyanın içeriğinin görülmesini engelleme, diğeri ise dosyanın sahip olduğu diğer koruma türlerinin (kopyalama, yazdırma gibi) değiştirilmesini engelleme amaçlıdır. Kendi oluşturduğunuz PDF dosyasına bir şifre koyduysanız ve bunu hatırlayamıyorsanız endişe etmeyin, şifreyi ortaya çıkarmak için hazırlanmış özel bir uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Tanıtacağımız ilk uygulama olan PDF Password Remover, ücretli olmasına karşın tam 100 dosya için sınırlamasız olarak kullanılabiliyor. Bu uygulama dosyanın şifresini size söylemiyor fakat dosyanın içeriğini kullanarak şifre korumasız ayrı bir PDF dosyası oluşturuyor. Oluşturulan bu dosyanın içeriğini kopyalamak veya yazdırmak mümkün. Okuma korumalı bir PDF dosyasına sahipseniz ve dosyanın üzerine çift tıkladığınızda içeriği göremeden şifre girme kutucuğu ile karşılaşıyorsanız, PDF Password Remover işeyaramayacaktır.

öte yandan konusunda uzman sayılan Elcomsoft tarafından hazırlanan Advanced PDF Password Recovery Pro uygulaması PDF dosyalarında bulunan her iki şifreyi de çözebiliyor. Şifreyi çözmek için sözlük ve harf kombinasyonu yöntemlerini kullanıyor. Ayrıca PDF 1.3 formatında kaydedilmiş dosyaların şifresini hiç beklemeden öğrenebiliyorsunuz. 60 USD bedel ödeyerek lisanslanabilen uygulamayı www.elcomsoft.com/apdfpr.html adresinden indirebilirsiniz.