Windows XP performansını arttırmak

Windows XP nizin performansını arttırmak çok da zor değil. Sadece bazı konularda dikkatli olmanız ve çeşitli seçimler yapmanız gerekiyor. Genellikle görsellik ve arka planda işlemciyi yoran, belleği dolduran işlemler pc yi yavaşlatır. Eğer bilgisayarınızın performansı eskisine göre hızlı bir biçimde düşmüşse, performansı artırmak için yapabileceğiniz birkaç küçük ayar var. İsterseniz bunları maddeler halinde sıralayalım...

1. Windows açılırken çalışan programları kapatın. Windows XP nizin daha hızlı çalışması için arkaplanda çalışan programları en aza indirmeniz gerekir. XP başlangıcında çalışan programları kapatmak için Başlat menüsünden Çalıştır a tıklayın. Çalıştır penceresine msconfig yazın ve Tamam a tıklayın. Açılan Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı ndaki Başlangıç sekmesine girin. Windows açılışında çalışan programlardan çalışmasını istemediklerinizin yanlarındaki kutucuklardaki onayı kaldırın. Tamam ı tıkladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.2. İşletim sisteminizin performans ayarlarını değiştirin. Windows XP bazı seçenekleri değiştirerek performans artışı sağlamanıza olanak verir. Bu ayarlara ulaşabilmek için Denetim Masası ndan "Sistem" öğesine girin. Açılan sistem özellikleri penceresindeki Gelişmiş sekmesine geçin. Bu sekmedeki Performans başlığıaltındaki Ayarlar düğmesine tıklayın. Açılan Performans Seçenekleri penceresindeki Görsel Efektler sekmesinde"En iyi performans için ayarla" seçeneğini seçin ve Tamam a tıklayın.3. Windows temasını değiştirin. XP teması Windows un klasik gri temasından daha fazla sistem kaynağı harcar. Daha iyi bir performans için XP teması yerine klasik temayı kullanabilirsiniz. Bu işlem için masaüstünüzün boş bir alanında sağ tıklayın ve açılan menüden Özellikler i seçin. Açılan Görüntü Özellikleri penceresindeki Temalar sekmesi altında bulunan açılır listeden Windows Klasik seçeneğini seçin. Tamam ı tıkladığınızda Windows unuz klasik gri temaya geçiş yapar.4. Sabit disk(ler)inizi birleştirin (defragment).Sabit diske yazılan veriler her zaman ardışık olmayabilir. Belirli bir dosyanın verilerinin bir kısmı sabit diskiniz bir alanındayken diğer bir kısmı farklı bir alanında olabilir. Sabit diskin verileri okuyan kafası bu parçaları bir araya getirmek için bir ileri bir geri giderek diskin farklı bölümlerindeki verileri okur. Bu da performans kaybına yol açar. Bu sorunu çözmek için sabit disk(ler)inize birleştirme işlemi uygulayarakdisk üzerindeki dosyaları daha derli toplu hale getirebilirsiniz. Bunun için Bilgisayarım a girin. Birleştirmek istediğinizi sabit diskinize sağ tıklayın ve çıkan menüdenÖzellikler i seçin. Açılan sabit disk özellikleri penceresinde Araçlar sekmesine geçin. Bu sekmedeki Disk Birleştirme başlığı altındaki Şimdi Birleştir düğmesine tıklayın. Açılan Disk Birleştiricisi yardımcı aracından birleştirmek istediğiniz sabit diski seçin ve Birleştir düğmesine tıklayın. Disk birleştirme işlemini en az ayda bir kez gerçekleştirmenizi öneririm.5. Sisteminizi kötü niyetli yazılımlardan temizleyin. Virüsler, casus yazılımlar ve reklam yazılımları bilgisayarınızın performansının düşmesine hatta açılmamasına bile yol açabilir. Bu durumu önlemek için piyasadaki virüs ve casus yazılım koruması programlarından en az birer tanesini sürekli güncelleyerek kullanın ve haftada en az bir kere tarama işlem gerçekleştirerek bilgisayarınızın temiz olduğundan emin olun.


 

6. Kullanmadığınız USB aygıtlarını çıkarın. Windows açılırken bilgisayarınıza bağlı bütünaygıtların sürücülerini yükler. Eğer yazıcı, tarayıcı, Kamera ve harici disk gibi USB portlarınıza bağlı pek çok aygıtınız varsa bunlardan sık kullanmadıklarınızı bilgisayarınızdan çıkarabilirsiniz. Aygıtları kullanmak istediğinizi kolaylıkla bilgisayarınıza takarak çalıştırabilirsiniz. Windows un açılışta daha az sürücü yüklemesi performansınızı arttırır.