Acronis True Image Home 2010

Bu iki yeni yedekleme özelliği normalde kullanılan backup sistemiyle aynı mantık içinde çalışıyor.

Acronis True Image 2010 da bulunan

Online Backup özelliği ile Acronis in sunduğu 25GB veri depolama alanından faydalanabilirsiniz. Acronis bu hizmet için aylık 5 Euro ücret talep ediyor.

Nonstop Backup ise kullanıcıya her 5 dakikada bir otomatik yedekleme imkanı veren True Image özelliğidir.

Bu kısa ön bilgiden sonra Acronis True Image 2010 ile yedek alma işlemininin nasıl yapılacağına değinelim:

1- İlk adım olarak ana menüdeki Backup butonuna basıyoruz.

Backup

2- Burada karşımıza çıkan seçeneklerden Disk and Partition Backup sistemin tamamına ait yedeği alma imkanı verirken, Online Backup yedekleme işlemini online depo alanı içine yapma işlevi görür. File Backup ile sadece belli dosyaların yedeğini alabilir Nonstop Backup ile ise (yukarıda da bahsettiğim gibi) yedekleme işlemini belli aralıklarla tekrarlanan bir periyot haline getirebilirsiniz. Burada en üstteki seçeneği yani Disk and Partition Backup ı seçerek işleme devam ediyoruz.

Disc backup

3- Bu aşamada karşımıza diske ait bölümler ve diskin boyutu ile kullanılan alan gibi detay bilgiler çıkıyor. Yedeğini almak istediğimiz diski seçiyoruz. Eğer Back up sector-by-sector kutucuğu işaretlenirse disk tamamen yedeklenecek ama bu durum çok daha fazla depolama alanına ihtiyaç doğuracaktır. Yedeklenmek istenen disk seçildikten sonra Next butonuna basılır.

Diskin adı ve dosyalama türü

4- Yedekleme için kullanılacak alanın seçildiği bu bölümde, Create new backup archive seçeneğini işaretledikten sonra Browse butonuna basmalıyız.

Browse

Browse butonu yedeklemenin yapılacağı bölümü göstermek için yol açar.

Generate name

Açılan pencerede yedeklemenin kaydedileceği alan seçildikten sonra Generate name butonuna basıldığında Acronis yedeklemenin kaydedileceği alan için otomatik olarak bir isim üretecektir.

Kayıt yapacağınız alanı belirledikten sonra Next butonuna basın.

Next

Acronis uyarısıNot: Bu incelemede kayıt edilecek alan olarak diskin kendisi seçilmiştir. Acronis son aşamaya gelindiğinde başka bir depolama alanına kayıt alınması konusunda uyarıda bulunacaktır. Uyarıyı incelemede Yes diyerek geçiyoruz ama daha sonra kaybettiğiniz veriyi yeniden yüklemek istediğinizde bir sorunla karşılaşmamak adına uyarıyı dikkate alır ve depolama alanı olarak mesela harici bir diski veya hard- diskinizin diğer parçasını seçerseniz daha iyi olacaktır.

5- Ve Acronis yedek almaya başladı. Yedek alma sürecini küçük süreç penceresinden veya ana menüde açlan Tasks& Log sekmesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Süreç tablosu

İşlem tamamlandı ve yedek önceden belirlediğimiz alanda oluşturuldu:

İşlem tamamlandı

Backup dosyası